Tych błędów w instalacjach z pompami ciepła nie popełniaj
Przewiń do artykułu
Menu

Pompy ciepła są nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, mogącymi przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliw konwencjonalnych, a także do ograniczenia kosztów ogrzewania budynku. Pod warunkiem jednak, że użytkownik nie popełni błędów na każdym z etapów kontaktu z tymi urządzeniami.

Błędy przy doborze pompy ciepła:

 • Inwestor nie wie, albo źle obliczył realne zapotrzebowanie na ciepło budynku, w którym chce zainstalować system z pompą ciepła. W rezultacie cała instalacja będzie albo przewymiarowana (za dużo wytworzonego ciepła), albo niedoszacowana (zbyt mało ciepła). Ten błąd można zaliczyć do kardynalnych, gdyż nawet poźniejsze idealne wykonanie samej instalacji nic tu nie pomoże – system nie spełni oczekiwań domowników.
 • Instalacja niedoszacowana – skutkuje tym, że przy silniejszych mrozach konieczne jest dogrzewanie budynku z innych źródeł, co zwiększa koszty całego sezonu grzewczego, a przecież chodziło o coś dokładnie odwrotnego. Dlatego też nie warto oszczędzać i kupować pompy o zbyt małej mocy, która nie sprosta zapotrzebowaniu na ciepło budynku.
 • Instalacja przewymiarowana – zbyt duża moc pompy ciepła w stosunku do wymagań budynku, który urządzenie ma ogrzać sprawi, iż wydłuży się zwrot kosztów zakupu urządzenia. Z kolei przy zbyt wysokiej temperaturze za oknem w stosunku do mocy urządzenia, wykorzystującego i tak swój potencjał w stopniu minimalnym, mogą powstać kłopoty ze sprężarką pompy.
 • Wadliwie dobrane dolne źródło ciepła, czyli wymiennik gruntowy – przy zbyt dużym wymienniku gruntowym wydłuża się czas zwrotu z inwestycji, co może nie być zbyt wielkim problemem. Prawdziwe kłopoty pojawiają się wówczas, gdy wymiennik gruntowy jest zbyt mały, gdyż nie jest on w stanie odebrać od gruntu wystarczającej do ogrzania pomieszczeń ilości ciepła, przez co cały system grzewczy nie ogrzewa budynku w oczekiwanym stopniu.
 • Źle dobrany zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) - zasobnik wodny powinien posiadać wężownicę o większej powierzchni wymiany ciepła niż zasobnik dobierany dla kotła grzewczego lub być wyposażony w zewnętrzny wymiennik płytowy.  Zastosowanie zasobnika o zbyt małej powierzchni odbioru ciepła będzie skutkowało zbyt niską temperaturą c.w.u.
 • Wadliwie przygotowana instalacja centralnego ogrzewania - pompa ciepła pracuje w parametrach niższych od kotłów grzewczych, a więc temperatura wody w instalacji grzewczej powinna być jak najniższa. Dlatego w systemach z pompami ciepła najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe - podłogowe, sufitowe, ścienne - bowiem tradycyjne grzejniki są przystosowane do zasilania kotłowego, czyli wysokotemperaturowego.

 

Błędy montażowe:

 • Złe wykonanie kolektora gruntowego – należy zawsze brać pod uwagę jakość gruntu, w którym znajdą się te elementy systemu, gdyż z konkretnego rodzaju terenu można pobrać określoną ilość ciepła.

Błędem jest zbyt gęste ułożenie kolektora poziomego lub usytowanie go zbyt blisko powierzchni, a także za gęste rozmieszczenie odwiertów pod sondy pionowe lub niewłaściwe określenie ich głębokości, ponieważ może to prowadzić do zbytniego wychłodzenia gruntu, a więc nieprawidłowego funkcjonowania pompy ciepła, włącznie z zaprzestaniem jej pracy. Zaleca się umieszczanie kolektora gruntowego możliwie najbliżej pompy ciepła.

 • Zapowietrzenie instalacji na każdym etapie jej wykonania i działania.
 • Nieprawidłowo wykonana instalacja grzewcza, np. wadliwy rozstaw rur w systemie płaszczyznowym i nieszczelności tej instalacji.
 • Ciecz robocza o niewłaściwych parametrach - nieodpowiednie proporcje koncentratu glikolowego i wody mogą sprawić, że roztwór będzie miał złą temperaturę krzepnięcia, a to z kolei zakłóca pracę całego systemu. Sama woda również powinna być pozbawiona zanieczyszczeń.
 • Niewłaściwe pomieszczenie, w którym ustawiona jest powietrzna pompa ciepła może skutkować jej zawilgoceniem, a nawet zamrożeniem, co poważnie zakłóci pracę urzadzenia.
 • Nadmierny hałas wytwarzany przez pompę, którego przyczyną są sztywne przyłącza zamiast elementów elastycznych oraz nieprzemyślane usytuowanie urządzenia w strukturze budynku.

 

Błędy eksploatacyjne:

 • Niewłaściwa eksploatacja terenu ponad wymiennikiem gruntowym, który nie powinien być pokryty utwardzoną nawierzchnią, zalesiony lub przeznaczony pod uprawy, ale odsłonięty, ażeby promienie słoneczne mogły swobodnie operować, co sprzyja regeneracji gruntu.
 • Brak okresowych kontroli cieczy roboczych oraz brak lub niewłaściwe uzupełnianie ich ubytków.

Ewa Grochowska

 

FOTO: theenergychallenge.org

Przy opracowywaniu artykuły korzystałam z materiału źródłowego „Pompa ciepła - błędy projektowe, montażowe i eksploatacyjne”, autorstwa  mgr inż. Joanny Kopicy imgr inż. Radosława Turskiego. Cały materiał pod tym linkiem.

 

Niniejsza publikacja nie stanowi oficjalnego stanowiska WFOŚiGW w Katowicach

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl