Rośnie popularność ogrzewania na pellety. A będzie lepiej
Przewiń do artykułu
Menu

Z początkiem 2018 r. na polskim rynku będą sprzedawane oraz dopuszczone do montażu wyłącznie kotły o najlepszych standardach emisyjnych – klasy 5. Już teraz projektanci domów uwzględniają tylko te rozwiązania w nowych projektach. Kotły na pellet przebojem wchodzą na rynek. Ich popularność będzie nadal rosła.

 

Restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli tych montowanych w domach jednorodzinnych. Nowe piece nie będą mogły emitować więcej niż 60 mg pyłu na metr sześcienny. W przypadku kotłów automatycznych emisje te nie mogą przekroczyć 40 mg pyłu na metr sześcienny. Od 2020 r. w Polsce obowiązywać zaczną unijne rozwiązania (tzw. ekoprojekt), które dopuszczać będą do obrotu na rynku tylko najmniej emisyjne piece.

Z tych powodów gwałtownie rośnie na naszym rynku zainteresowanie i popularność kotłów na pellet, które są jednym z najlepszych ekologicznych rozwiązań w systemach grzewczych domów jednorodzinnych.

Czym właściwie są pellety?

Pellety opałowe to głównie trociny w postaci granulatu. Materiałem na pellet mogą być też trawy, pozostałości z upraw rolnych, a także łuski słonecznika, jednak przede wszystkim są to odpady drzewne. Polska jest na 7 miejscu wśród producentów tego opału w Europie - nasze zakłady produkują go ok. 600 tys. ton rocznie.

Jakie są zalety pelletów jako paliwa?

 • pellet drzewny jest paliwem wysokokalorycznym - 1 tona zastąpić może około 450 – 470 l oleju opałowego, ok. 570 m sześc. gazu ziemnego i ok. 0,8 t ekogroszku);
 • z jednej tony spalonego pelletu zostaje około 5 kg nietoksycznego popiołu (można go wykorzystać jako nawóz w ogródku). Dla porównania - tona węgla daje ok. 150 kg odpadu;
 • łatwość przechowywania – pellet jest pakowany w worki o wadze 15 kg i 25 kg lub sprzedawany luzem). Trzeba jednak pamiętać o przechowywaniu go w suchym i przewiewnym miejscu, bo gdy pellet naciągnie wilgocią, to traci swoje właściwości jako ekologiczne paliwo;
 • ogrzewanie tym paliwem nie powoduje zabrudzenia pomieszczeń;
 • pellet nie zawiera żadnych substancji szkodliwych, a emisja CO2 jest zerowa;
 • nie powoduje alergii;
 • nie emituje przykrych zapachów, a wręcz przeciwnie – w domu podczas sezonu grzewczego unosi się przyjemny zapach drewna.

Jak kupić pellety dobrej jakości?

Każdy rodzaj paliwa wykorzystywany w systemie grzewczym domu może być zróżnicowanej jakości. Nie od dzisiaj wiadomo, że efektywne, racjonalne użytkowanie instalacji c.o wymaga wyboru dobrego paliwa. Nie inaczej jest w przypadku pelletów.

Jednym z kryteriów potwierdzających jakość tego paliwa są certyfikaty DINplus lub ENplus. Producenci posiadający takie certyfikaty prowadzą w ramach zakładowej kontroli produkcji stały nadzór nad parametrami procesu i gotowego produktu, a dodatkowo – minimum raz w roku – również w laboratorium zewnętrznym.

Na etykiecie opakowania z pelletem powinno się znaleźć:

 • nazwę i adres producenta lub firmy handlowej,
 • znak jakości ENplus lub DINplus, czyli logo certyfikowanego systemu oraz numer certyfikatu,
 • nazwę produktu, np. pellet drzewny, sosnowy itp.,
 • średnicę pelletu, np. 6 mm lub 8 mm,
 • podstawowe parametry pelletu - wartość opałowa (potocznie zwana kalorycznością), wilgotność, zawartość popiołu, wytrzymałość mechaniczna oraz długość,
 • dodatkowe informacje o stosowaniu i przechowywaniu.

Producenci wysokiej klasy pelletów poddają się corocznym audytom kontrolnym prowadzonym przez niezależne instytucje certyfikujące. Użytkownik takiego paliwa może być pewny, że zostało ono wyprodukowane z czystego surowca w postaci trocin, bez dodatków chemicznych, które w wyniku spalania w kotłach mogłyby zanieczyszczać środowisko.

Kupując pellety należy również zwrocić uwagę na zawartość popiołu, która zgodnie z normą nie może przekraczać 0,7 proc. Pellet wysokiej jakości powinien spalać się do popiołu o barwie szaro-brązowej, na co składają się w większości przepalone włókna drzewne.

Z pelletów niskiej jakości, bez certyfikatów, otrzymacie tzw. nagar - spieczone struktury narastające w palniku kotła, będące wynikiem spalania paliwa zawierającego siarkę, chlor, metale ciężkie, często też piasek. Takie zanieczyszczenia mają bezpośredni wpływ na szybszą eksploatację kotła, co w konsekwencji przyspiesza jego korozję, zwiększa awaryjność i skraca żywotność urządzenia.

Co sprawia, że kotły na pellet są dobrym rozwiązaniem grzewczym?

Kocioł na pellet wyposażony jest w zasobnik materiału opałowego. Już pojemność 400 l pozwoli urządzeniu na bezobsługową pracę nawet przez siedem dni. Kocioł uruchania się za pomocą przycisku wprawiającego w ruch elektryczne grzałki.


 

Przeczytaj także: Czym zasilamy domy i ile za to płacimy?

 


Grzałki rozpalają paliwo, uruchamiając zautomatyzowany system pracy kotła włączając podajnik i wentylator, który dodatkowo poprawia przemieszczanie się spalin do komina. Kiedy fotokomórka wykryje płomienie, piec zaczyna zautomatyzowaną pracę.

Na rynku dostępne są modele wyposażone w palniki z kilkoma końcówkami, pozwalającymi na wykorzystanie jako opału także biomasy innej niż pellety, np. zbóż, kukurydzy, lnu, ziół, chmielu, rzepaku, wierzby energetycznej oraz surowców organicznych z innych źródeł.

Kotły na pellety spełniające warunki przypisywane 5 klasie emisyjności oraz sprawności cieplnej (norma PN-EN 303-5:2012) oraz unijnej dyrektywa „Eco-Design”, a obecne na polskim rynku, charakteryzują bardzo wysoką jakością.

Urządzenia te odznaczają się:

 • efektywnością spalania na poziomie nawet 95 proc.,
 • wydajnym spalaniem wszystkich dostępnych rodzajów pelletu,
 • systemem kontroli spalania, wykorzystującym czujniki optyczne,
 • cylindryczną komorą spalania z wkładem ceramicznym,
 • efektywną konstrukcją palnika,
 • automatycznym mechanizmem czyszczącym.

Wybierając kocioł na pellet do swojego domu jednorodzinnego, oprócz dostosowania jego mocy do potrzeb energetycznych budynku pamiętajcie także o gwarancjach bezpieczeństwa w czasie użytkowania urządzenia.

W szczególności kocioł musi mieć znak CE na tabliczce znamionowej informujący, że urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane tak, by przy prawidłowej eksploatacji zapewniało bezpieczeństwo. Konieczna jest też instrukcja dla instalatora i druga dla użytkownika opisująca zasady konserwacji. Na urządzeniu powinny być również informacje dotyczące ograniczeń użytkowych.


 

Przeczytaj także: Kotły na biomasę - na co zwracać uwagę?

 


Kotły na pellet to urządzenia ekologiczne i niekłopotliwe w obsłudze, bo automatyczne. Sprawdzają się szczególnie w lokalizacjach, w których nie ma przyłącza gazu ziemnego. Ponadto ogrzewanie tego typu pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o połowę już w drugim sezonie grzewczym.

Ewa Grochowska


Źródła:

FOTO:azwood.co.nz

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl