Niska emisja: skąd się bierze?
Przewiń do artykułu
Menu

Przyczyn powstawania niskiej emisji jest bardzo wiele. Najważniejsze z nich to:  Nieodpowiednie spalanie węgla, Spalanie paliw niskiej jakości, Spalanie śmieci.

Nieodpowiednie spalanie węgla
W procesie spalania węgla niezbędny jest dostęp występującego w powietrzu atmosferycznym tlenu. Czasem jednak – na przykład z  powodu zbyt rzadkiego oczyszczania komina, „przytkania” rusztów oraz wlotów powietrza w związku z nieprawidłową eksploatacją kotła – tlenu brakuje, co doprowadza do zjawiska tzw. „niezupełnego spalania”. Zmniejszona ilość tlenu podczas spalania węgla powoduje zwiększenie wydzielania toksycznego gazu – CO (tlenku węgla), nazywanego potocznie czadem. Problem ulega spotęgowaniu, jeśli w eksploatacji znajduje się przestarzały piec o parametrach nieprzystających do współczesnych standardów.

Spalanie paliw niskiej jakości
Kierowanie się względami ekonomicznymi w zakupie paliwa niemal zawsze odbija się na jakości kupionego surowca. O ile np. węgiel słabej jakości może być dwukrotnie tańszy, to jego wartość opałowa (inaczej „kaloryczność” – ilość energii zawartej w 1 kg paliwa)jest wiele niższa. W praktyce takiego węgla trzeba spalić więcej. Oszczędność wykazywana podczas zakupu paliwa może się więc zupełnie nie opłacać. Co więcej, tanie węgle wykazują wysoką zawartość siarki, generują większe ilości popiołu i mułu węglowego, co – nawet przy odpowiedniej eksploatacji pieca – zwiększa emisję zanieczyszczeń

Spalanie śmieci
Przy spalaniu śmieci powstają najniebezpieczniejsze dla człowieka toksyczne związki. Do domowych kotłów często trafiają plastikowe butelki, kolorowe czasopisma, niepalne opakowania po produktach spożywczych, a nawet odpady z gumy i lakierowane części mebli. Substancje uwalniające się podczas spalania tworzyw sztucznych są znacznie bardziej szkodliwe niż te, które są uwalniane podczas spalania najgorszej jakości paliw konwencjonalnych. Należy także zwrócić uwagę na powstającą podczas spalania śmieci mokrej sadzy. Ogranicza ona ciąg kominowy, a co za tym idzie - dostęp powietrza do paleniska, powodując wzrost emisji czadu (tlenku węgla). Ponadto, komin o ograniczonej przepustowości może doprowadzać do zjawiska cofnięcia spalin do pomieszczeń mieszkalnych – jest to bezpośrednie zagrożenie zatrucia domowników. Według szacunków, około 50 proc. przypadków zaczadzeń miało miejsce w mieszkaniach i domach, w których spalano śmieci.

FOTO:facebook.com

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl