Kotły gazowe - rozmawiamy z ekspertem
Przewiń do artykułu
Menu

Czy koszty ogrzewania domu gazem są wyższe od tych, które powstają przy ogrzewaniu węglem? A jak z emisją zanieczyszczeń? Na czym opierać decyzję o zakupie kotła gazowego? Te i inne zagadnienia wyjaśnia dr.inż. Michał Chabiński z Politechniki Śląskiej, wypowiadają się także sami użytkownicy tych rozwiązań i eksperci.

Kiedy wybrać kocioł gazowy jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny? Dlaczego w większym metrażowo domu, piętrowym, z dwoma łazienkami lepiej zastosować ten drugi? - wyjaśnia ekspert firmy Viessmann.

 

 

Co powoduje, że kocioł gazowy kondensacyjny potrafi być 10, a nawet 15 proc. sprawniejszy od kotła tradycyjnego? Kiedy warto w niego zainwestować?

System grzewczy z gazem w roli głównej, to nie tylko kocioł. Szczególnie tam, gdzie planowana jest modernizacja systemu warto pamiętać, że w starej instalacji może być osad kamienia lub szlam, które należy albo wyczyścić, albo całkowicie wymienić.

Dobrze jest pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym, które nie wymaga wysokich temperatur, a dzięki temu kocioł gazowy uzyskuje bardzo wysoką sprawność. Gdy nie ma takiej możliwości – trzeba wymienić grzejniki na nowoczesne.

Wygoda użytkowania takiego kotła (jest całkowicie bezobsługowy) jest zaletą wymienianą na pierwszym miejscu przez posiadaczy systemów grzewczych z tymi urządzeniami. Następnie podkreślają oni ekonomiczność rozwiązania w porównaniu do kotłów działających na węgiel.

Warto też pamiętać, że gminy dofinansowują wyższymi kwotami wymianę starych urządzeń grzewczych na kotły gazowe, niż na kotły węglowe lub pelletowe.
 

Grafika:

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl