Gmina z (dobrą) energią na półmetku
Przewiń do artykułu
Menu

Zakończyliśmy pierwszy etap projektu „Gmina z dobrą energią”, który integruje działania antysmogowe wszystkich 28 gmin z terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Jest też największym tego typu przedsięwzięciem w naszym województwie i jednym z większych w kraju.

 

Sukces medialny

Skoro projekt na półmetku, można pokusić się o krótkie podsumowanie. Od strony medialnej, projekt to przede wszystkim akcja „Nie truj sąsiada”, która odbiła się szerokim echem w całym kraju. Świetne spoty promujące akcję, w których udział wzięli Franciszek Pieczka i Remigiusz Wierzgoń „Rezi” na kanale You Tube i na profilu społecznościowym Facebook obejrzało już około pół miliona odbiorców. 300 tysiecy zawieszek „Nie truj sąsiada” trafiło do mieszkańców Subregionu Zachodniego.


źródło: YouTube.com/Planergia

Materiały poświęcone akcji „Nie truj sąsiada” opublikowały TVP (Teleekspress oraz Pytanie na Śniadanie) oraz TVN (główne wydanie Faktów), a o naszej akcji pisały szeroko portale lokalne, regionalne oraz ogólnopolskie. Łącznie, w szczytowym okresie kampanii docieraliśmy w mediach społecznościowych do ponad 3 milionów odbiorców, co – biorąc pod uwagę, że Subregion Zachodni zamieszkuje około 600 tys. osób – jest nie lada wynikiem.


źródło: YouTube.com/Planergia

 

Wiedza i informacja

Jednocześnie, przygotowanych zostało szereg narzędzi dla mieszkańców, takich jak poradnik dla budujących i remontujących, kalkulator efektywności, materiały filmowe, animacje, teksty czy infografiki. Wszystkie materiały są dostępne w ramach serwisów tematycznych, które każda z gmin otrzymała pod adresem [nazwa gminy].gminazenergia.pl

W ramach projektu podjęto też szereg działań w szkołach i przedszkolach, począwszy od szkoleń dla nauczycieli, poprzez materiały dydaktyczne, a skończywszy na trwającym cały czas konkursie w którym bierze udział ponad 170 placówek edukacyjnych.

Spora część działań szkoleniowych dotyczyła pracowników samorządowych, którzy mieli okazję uczestniczyć w szkoleniach prowadzonych przez wiodących w kraju specjalistów. Szkolenia dotyczyły m.in. takich technologii jak pompy ciepła, fotowoltaika i kolektory słoneczne, kotły gazowe i węglowe czy budownictwo energooszczędne.

Dzięki szkoleniom powstanie w gminach sieć konsultantów do spraw efektywności energetycznej, którzy nie tylko pomogą koordynować działania poszczególnych gmin, ale również będą stanowić źródło informacji dla mieszkańców.

 

Co dalej w projekcie?

Przed nami kolejny sezon grzewczy i kolejny rok zmagań z problemem niskiej emisji więc projekt „Gmina z dobrą energią” nie zwalnia tempa. W najbliższych miesiącach wróci akcja „Nie truj sąsiada” wraz z premierą kolejnego spotu. Kontynuowane będą szkolenia dla samorządów i nauczycieli, ruszą też spotkania dla liderów lokalnych (radnych, sołtysów, przedstawicieli organizacji pozarządowych itp.) poświęcone walce z niską emisją. Ponadto, prowadzone będą konsultacje eksperckie dla mieszkańców zainteresowanych termomodernizacją, modernizacją źródła ciepła lub instalacją odnawialnych źródeł energii. Szkoły i przedszkola z terenu Subregionu Zachodniego będą kontynuowały zmagania w ramach konkursu.


foto: Marcin Giba/gminazenergia.pl

O wszystkich działaniach związanych z projektem będziecie mogli dowiedzieć się śledząc nasz profil społecznościowy na portalu Facebook lub zaglądając na serwisy internetowe gmina z energią. Pełna lista serwisów poniżej:

czerwionka.gminazenergia.pl

gaszowice.gminazenergia.pl

godow.gminazenergia.pl

gorzyce.gminazenergia.pl

jastrzebie.gminazenergia.pl

jejkowice.gminazenergia.pl

kornowac.gminazenergia.pl

krzanowice.gminazenergia.pl

krzyzanowice.gminazenergia.pl

kuznia.gminazenergia.pl

lubomia.gminazenergia.pl

lyski.gminazenergia.pl

marklowice.gminazenergia.pl

mszana.gminazenergia.pl

nedza.gminazenergia.pl

pietrowice.gminazenergia.pl

pszow.gminazenergia.pl

raciborz.gminazenergia.pl

radlin.gminazenergia.pl

rudnik.gminazenergia.pl

rybnik.gminazenergia.pl

rydultowy.gminazenergia.pl

swierklany.gminazenergia.pl

wodzislaw.gminazenergia.pl

zory.gminazenergia.pl

powiatraciborski.gminazenergia.pl

powiatrybnicki.gminazenergia.pl

powiatwodzislawski.gminazenergia.pl

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl