“Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” - za nami finał największego w Polsce konkursu antysmogowego: “Nie Truj Sąsiada!”
Przewiń do artykułu
Menu

16 lutego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku podsumowano konkurs Nie Truj Sąsiada! realizowany w ramach kampanii edukacyjno-ekologicznej “Gmina z (dobrą) energią” organizowanej przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz Planergia.pl - głównego partnera projektu.

 

Do udziału w konkursie antysmogowym przystąpiło ponad 170 placówek z terenu Subregionu Zachodniego, które rywalizowały w czterech kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Zmagania trwały cały rok i były oceniane na podstawie kwartalnych sprawozdań, w których organizatorzy punktowali m.in. liczbę podjętych działań, ich pomysłowość, jakość i różnorodność, a także zasięg podejmowanych działań.

Łącznie, w ramach działań konkursowych, na terenie Subregionu Zachodniego przeprowadzono setki działań, w które zaangażowane były tysiące uczestników. Działania obejmowały m.in. konkursy plastyczne i turnieje wiedzy, szkolenia i wizyty studyjne, happeningi antysmogowe i wydarzenia plenerowe. Walka z niską emisją była motywem przewodnim zawodów sportowych, a nawet pokazów mody. W ramach konkursu powstawały wiersze, a także rewelacyjne utwory muzyczne. Pisano petycje i listy otwarte, które następnie trafiały do włodarzy danej gminy. Krótko mówiąc, było bardzo kreatywnie, aktywnie i - przede wszystkim - antysmogowo, a rywalizacja okazała się naprawdę zacięta, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe w końcowej klasyfikacji.

Długo oczekiwany finał zmagań konkursowych przyniósł także atrakcyjne nagrody - dumni zwycięzcy otrzymali symboliczne czeki o wartości 5, 3 i 2 tysięcy złotych, które wręczone zostały przez włodarzy miast i gmin z terenu Subregionu Zachodniego. W ramach nagród, współfinansowanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zakupione zostaną pomoce naukowe i elementy wyposażenia potrzebne w nagrodzonych placówkach. Pełną listę nagrodzonych placówek zamieszczamy poniżej, jednocześnie składając gratulacje i podziękowania dyrektorom, nauczycielom oraz uczniom wszystkich szkół i przedszkoli biorących udział w konkursie.


źródło:youtube.pl/planergia

 

W kategorii przedszkoli:
I miejsce: Przedszkole Akademia Wyobraźni w Marklowicach
II miejsce: Przedszkole nr 8 "Krasnala Hałabały" w Czerwionce - Leszczynach
III miejsce: Publiczne Przedszkole nr 6 w Wodzisławiu Śląskim
Wyróżnienia: Publiczne Przedszkole w Nędzy, Publiczne Przedszkole nr 5 w Wodzisławiu Śląskim

W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce: Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Jankowicach
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10 w Wodzisławiu Śląskim
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 w Rydułtowach
Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 1z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu, Szkoła Podstawowa nr 5 w Rybniku

W kategorii gimnazjów:
I miejsce: Gimnazjum w Mszanie
II miejsce: Gimnazjum nr 13 w Rybniku
III miejsce: Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śląskim
Wyróżnienia: Gimnazjum w Kornowacu, Gimnazjum w Lyskach

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce: Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Wodzisławiu Śląskim
II miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim
III miejsce: Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne oraz Zespół Szkół Zawodowych w Czerwionce - Leszczynach
Wyróżnienie: Zespół Szkół Zawodowych w Radlinie

 


Raz jeszcze serdecznie gratulujemy wyróżnionym oraz zwycięzcom i zachęcamy do dalszego obserwowania działań podjętych w ramach projektu “Gmina z (dobrą) energią!”

FOTO: zs1.lazy.pl/

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl